Committees & Appointments

Committees established by the Legal Profession Act, 2017:

Credentials Committee
Bruce Warnsby
Linda Doll

Conduct & Competence Committees

Complaints Investigation Committee
Keith Parkkari, Chair
Sharleen Dumont, Vice-Chair
Jean Whittow, Vice-Chair

Complaint Dismissal Review Committee
Kathleen Kinchen, Chair
Paula Pasquali, Public Representative
Noreen McGowan, Public Representative
Daryn Leas, David Martin, Michael Preston, Tom Flavin

Discipline Committee – Individuals appointed by the Minister
Laura MacFeeters, Victoria Chan, Dan Robinson

Yukon Law Foundation
Under section 142 of the new Act, the Yukon Law Foundation is continued. Under paragraph 23(2)(a) of the Interpretation Act, these appointments to the board of the Foundation are effectively continued until appointments are made under the new Act.

Name: Term Expires on:
Alex Benitah March 13, 2022
Kelly McGill July 2, 2023
Carmen Gustafson July 2, 2023


Committees Under Rule 185:

Under subsection 10(1) of the Act, the Executive may also establish committees and authorize a committee to do anything that the Executive may do under the Act (except the making of a rule).

Continuing Professional Development Committee

Name: Term Expires on:
Bruce Warnsby, Chair February 17, 2022
Lauren Whyte, Vice-Chair February 17, 2022
Leo Lane February 17, 2022
Bhreagh Dabbs February 17, 2022
Cathy Rasmussen February 17, 2022
Arthur Mauro February 17, 2022
Emma Dickson August 18, 2022
Amy Chandler August 18, 2022
   


Audit Committee

Name: Term Expires on:
Keith Parkkari, Chair February 6, 2023
Mark Wallace February 6, 2023
Meagan Lang February 6, 2023

Compensation Fund Committee

Name: Term Expires on:
Serge Lamarche, Chair February 6, 2023
Keith Parkkari February 6, 2023

Advisory Committees established by Executive to assist the Society in meeting its purposes:

Access to Justice Committee

Name: Term Expires on:
Paul Di Libero, Chair May 24, 2022
Eden Alexander, Vice-Chair May 24, 2022
Jim Tucker May 18, 2022
Alex Benitah September 7, 2023
Mark Stevens September 21, 2022
Robert Kilpatrick March 13, 2022
Cathy Rasmussen December 16, 2022

Lawyers Assistance Program Committee

Name: Term Expires on:
Megan Whittle December 14, 2021
Kathy Kinchen December 14, 2021
Vacant  

Social Committee

Name:  
Kevin Gillespie, Chair  
Lauren Whyte  
Vida Nelson  
Joni Ellerton  

Cathy Rasmussen

 

Nicolas Mercier

 

Truth & Reconciliation Advisory Committee

Name: Expiry Date:
Melissa Carlick, Chair February 25, 2023
Robert Kilpatrick February 25, 2023
David Joe February 25, 2023
Gavin Gardiner February 25, 2023
Erin Linklater February 25, 2023
Marlaine Anderson-Lindsay, ex officio  

 Appointment to External Committees:

Appointments are made by the Executive identifying a specific volunteer member of the Society to sit on an external organization as the appointee of the Law Society.

The external body is not within the control of the Law Society.  The individual appointed usually has experience or expertise or interest in the area.  The appointee does not necessarily represent the Society in the sense that direction is taken or instructions are received from the Law Society.  For the most part, the appointee participates as an individual with little or no reporting relationship with the Law Society and does not bind or represent the view of the Society.

Federation of Law Societies of Canada
David McWhinnie, Council Member for Yukon
Term Expires: November 15, 2024

Federal Judicial Advisory Committee
Appointee: Lynn MacDiarmid
Term Expires: June 3, 2022

Judicial Council of the Territorial Court
Appointee: Leo Lane
Term Expires:  March 25, 2022

Legal Services Society Board
Appointee: Megan Whittle
Term Expires:  July 16, 2022

Yukon Foundation
Appointee: Kevin Gillespie
Term Expires:  May 20, 2025

For more information or terms of reference for any of the committees, please contact our office at info@lawsocietyyukon.com.